• м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 18
  • Пн - Пт: 8:00 - 20:00
  • Сб: 8:00 - 13:00
  • Нд: вихідний
  • medent@ukr.net

Пластичні операції в порожнині рота мають різні показання – ортодонтичні (порушення прикусу), логопедичні (порушення вимови звуків) і навіть пов’язані з порушенням акту смоктання у дітей грудного віку. Однак, найчастіше подібні операції проводяться фахівцями в області пародонтології для лікування і профілактики хвороб пародонту.

Пластика передодня порожнини рота

Пластика передодня порожнини рота найчастіше рекомендована людям з дрібним передоднем для профілактики рецесії ясен і лікування пародонтиту. Переддень порожнини рота (передній відділ порожнини рота) – це простір, обмежений зовні губами, щоками і альвеолярними відростками верхньої та нижньої щелепи зсередини. Приблизно у 20% людей переддень порожнини рота дрібний, тобто відстань від перехідної складки дощенту ясенних сосочків передніх зубів менше 5 мм.

Занадто високе прикріплення тканин до альвеолярних відростків призводить до значного натягу ясен в області передніх зубів, що може бути причиною не тільки косметичного дефекту, але і виникнення рецесії (зміщення ясна в апікальному напрямку з оголенням коренів зубів), атрофії ясен, інших ознак хвороб пародонта (запалення ясен, неприємний запах з рота, кровоточивість ясен та ін).

Пластика передодня порожнини рота проводиться для усунення косметичного дефекту, а також з метою лікування гінгівіту, усунення рецесії, лікування пародонтиту, які обумовлені дрібним передоднем порожнини рота.

В даний час існують кілька методик проведення пластики передодня порожнини рота, але в основному використовуються відкриті методики (в результаті поглиблення передодня порожнини рота на альвеолярному відростку і слизовій оболонці губи, ранові поверхні залишаються відкритими і заживають вторинним натягом), закриті (після поглиблення передодня порожнини рота, ранева поверхня закривається місцевими тканинами і зшивається розсмоктувальним шовним матеріалом), а також з використанням аутотрансплантантів вільного шкірного або слизового клаптя для закриття поверхні рани. У деяких випадках для формування передодня порожнини рота використовується спеціальна пластинка (пластинка з м’якого матеріалу з вестибулярним пелотом), якою пацієнти користуються протягом 2-3 місяців після операції.

Пластика вуздечок язика та губ

Крім пластики передодня порожнини рота в сучасній стоматології часто використовуються операції з проведення пластики вуздечок язика та губ.

Аномалії вуздечок верхньої або нижньої губи та язика можуть призвести до виникнення діастеми (щілини між верхніми різцями), порушень прикусу, локальної рецесії ясен (оголення шийки і кореня зуба), виникнення локального пародонтиту, порушень артикуляції мови, а також до утруднення фіксації ортодонтичних апаратів. У дітей грудного віку аномалії вуздечки язика можуть привести до порушення акту смоктання.

Пластика вуздечки язика полягає в її подовженні шляхом розсічення і розшарування країв рани в горизонтальній площині з наступним ушиванням країв рани, знову ж у вертикальній площині (у дітей грудного віку шви можуть і не накладатися), а також у зміні її прикріплення до альвеолярного відростка нижньої щелепи (проводиться розсічення м’яких тканин від окістя до альвеолярного відростка і вільний край слизової фіксується до окістя в місці прикріплення щелепно-під’язикового м’яза).

Пластика вуздечки верхньої або нижньої губи проводиться шляхом V-образного розрізу навколо вуздечки, зміщенням та відсепаруванням м’язових волокон від кістки з подальшим накладанням швів.

Видалення зубів

Сучасна хірургічна стоматологія дозволяє в більшості випадків уникнути видалення зубів, але все ж-таки видалення зубів іноді необхідно. Операцію з видалення зубів потрібно робити тільки в самому крайньому випадку, коли інші методи, щоб врятувати зуб вже неможливі або коли зуб може бути причиною інших, більш грізних ускладнень.

Показання до видалення зубів

Досить частим показанням до видалення зуба буває необхідність санації порожнини рота при наявності хронічного періодонтиту в стадії загострення, коли не можна ліквідувати запальний процесс у верхівки зуба. У деяких випадках видалення зуба проводиться для того, щоб уникнути більш серйозних ускладнень. Наприклад, при наявності зубів, які можуть бути причиною кісти, запалення або невриту трійчастого нерва. Якщо зуб постійно травмує язик або слизову оболонку щоки, а також заважає нормальному прикусу, такий зуб теж краще видалити.

Хірургічні операції з видалення зуба проводяться під ефективним знеболенням з урахуванням всіх протипоказань. Зуби видаляють коли вони сильно зруйновані карієсом, вражені запущеною хворобою пародонту (“хворі ясна”), були зламані так, що їх вже не можна відновити, неправильно розташовані в роті (наприклад, занурений зуб мудрості) або при підготовці до ортодонтичного лікування. Перш, ніж почати видалення зубів, лікар-стоматолог оглядає порожнину рота, робить рентгенівські знімки хворих зубів, оцінює їх стан.

Після видалення зуба, сусідні з ним зуби починають поступово зміщуватися, іноді досить істотно, а це може сильно позначитися на загальному стані зубів. Видалення навіть одного-єдиного зуба може створити серйозні проблеми з жуванням. Щоб уникнути цих ускладнень лікар-стоматолог порекомендує замінити видалений зуб на штучний.

З огляду на всі досягнення оперативної хірургії, що мають місце на сьогоднішній день, більшість пацієнтів воліють замістити наявний дефект зубного ряду шляхом постановки зубного імплантату (переваги використання зубних імплантів), містовидних зубних протезів або знімних часткових протезів.

Видалення зубів мудрості

Якщо проблемним зубом є зуб мудрості, то його видалення відноситься до розряду складних. До видалення зубів вдаються в тих випадках, коли вони неправильно розташовані в зубному ряду, зберегти їх не представляється можливим з огляду на значне руйнування або загрози виникнення таких ускладнень, як неврит трійчастого нерва, кісти, періодонтит, одонтогенний остеомієліт та ін.

Видалення зубів мудрості обумовлено дещо іншими причинами. Авжеж, перераховані вище причини видалення зубів відносяться і до видалення зубів мудрості, проте в цьому випадку є свої особливості. Проблеми з зубами мудрості часто виникають вже при їх прорізуванні. Прорізуються вони у віці 18-25 років (іноді – і набагато пізніше), коли зубний ряд сформований 28 зубами, що призводить до неправильного розташування зубів мудрості в зубному ряду (частіше зміщуються нижні зуби мудрості), зануренню (неповне прорізування з нахилом у вертикальному, горизонтальному, дистальному або медіальному напрямку). Крім цього, неправильне розташування зубів мудрості може привести до пошкодження сусідніх зубів, надаючи на них тиск і приводячи до пошкодження їх коренів і розсмоктуванню, а також до їх зміщення і порушення прикусу.

Правил стоматології, що визначають найбільш прийнятний вік для видалення зуба мудрості, немає. Однак практика показує, що чим раніше позбутися від цих зубів, тим менше ускладнень можна очікувати від них у майбутньому. Якщо є цілком серйозні причини для видалення зуба мудрості, його потрібно видалити якомога скоріше. Краще видаляти ці зуби тоді, коли їх коріння ще не сформувалися, а кістка навколо зуба мудрості, ще не дуже щільна – це пізній підлітковий або ранній юнацький вік.

Видалення зубів мудрості, при порушенні їх прорізування або розташування в зубному ряду, рекомендується проводити якомога раніше, поки не з’явилися перераховані вище ускладнення і остаточно не сформувалися коріння зубів мудрості. При появі ускладнень ми рекомендуємо видалення зубів мудрості.