Лікування зубних каналів ставить перед собою мету відновити функціональність зуба. Ендодонтичне лікування необхідно, якщо у пацієнта діагностовано пульпіт або періодонтит.
Лікування кореневих каналів зуба складається з трьох етапів:
- Забезпечується максимальний доступ до каналу шляхом стоматологічних маніпуляцій
- Проводиться видалення пульпи і санація каналу
- Канал герметично пломбується матеріалом з лікувальним ефектом
Пульпа, або в простонароді нерв зуба, є вмістом кореневого каналу і коронки. Вона складається з великої кількості нервових закінчень, кровоносних судин, колагенових волокон і сполучної тканини. Пульпа рясно забезпечується кров’ю через артерії і вени, які разом з нервовими волокнами утворюють нервово-судинний пучок. Порожнина зуба складається з двох камер – власне порожнини коронки і кореневого каналу. Та ділянка порожнини, де беруть початок канали, називається порожнинних дном. Кореневі канали зуба мають складну будову, як правило, індивідуальне для кожного зуба.
Пульпіт
Стоматологічне захворювання, що виявляється запаленням пульпи, називається пульпітом. Хвороба починається в результаті інтоксикації пульпи від каріозної поверхні зубної порожнини. Залежно від ступеня розвитку пульпіт ділиться на кілька стадій. Кожну з них ми охарактеризуємо окремо нижче.
- Початковий пульпіт проявляється гіперемією ясен, при якій посилюється кровопостачання пульпи за рахунок збільшення кровотоку в основних артеріях. Ця зміна створює певну напругу в нервових волокнах і проявляється не сильними больовими відчуттями. Як тільки відбувається усунення подразника, біль протягом 1-2 хвилин заспокоюється.
- Про розвиток гострого пульпіту можна говорити, коли пацієнта турбує різкий зубний біль. При незначному запаленні пульпи існує можливість її збереження. Якщо подразник своєчасно і професійно видаляється, пульпа виліковується самостійно, зникає біль і зовнішні прояви запалення. У разі, коли триває вплив з боку подразника, пульпа втрачає здатність до самовідновлення, процес стає незворотним, що характеризується безперервним пульсуючим болем гострого характеру. Біль у пацієнта може відчуватися як локалізована, так і поширена по всій окістя
- Гнійний пульпіт – це ускладнена форма гострого запального процесу. Симптомом даного захворювання є гострий, нестерпний зубний біль, особливо що виникає в нічний час доби. При детальному огляді лікар виявляє зуб, цілком пошкоджений карієсом, який болісно відгукується на зондування порожнини.
- Хронічний пульпіт – захворювання, що характеризується періодичними больовими нападами, які виникають при подразненні пульпи і поступово зникають після усунення подразників. Проводячи огляд, лікар констатує наявність каріозних руйнувань і поганий стан пульпи, яка відгукується на обстеження кровотечею і неприємними відчуттями.
- Хронічний гіперпластичний пульпіт – це незворотня стадія захворювання, що вражає зуби дітей і пацієнтів із запущеним карієсом. Одним з основних симптомів цієї форми пульпіту є виникнення поліпа пульпи або гіперплазія тканини. Захворювання має хронічний рецидивуючий перебіг
- Найбільш важка форма пульпіту – некроз пульпи. В цьому випадку відбувається повна атрофія тканини пульпи, що виникає через тривалий негативний вплив бактерій, або як наслідок гнійного пульпіту в гострій формі. Це призводить до необхідності видалення зуба з подальшою імплантацією.
Етапи лікування пульпіту
При лікуванні кореневих каналів дуже важливо дотримуватися послідовності взаємозалежних процедур. На початку лікування проводиться поетапне знеболювання ротової порожнини. Далі накладається коффердам – спеціальний гумовий лист для перекриття доступу слини до ясен. Цей етап дуже важливий, так як при попаданні слинних бактерій в кореневий канал його стерильність може бути порушена.
Наступний крок – підготовка і забезпечення доступу до каналу шляхом висічення каріозної поверхні. Потім проводиться дезінфекція кореневого каналу механічними і хімічними способами. Цей етап повинен проводитися особливо ретельно, оскільки дуже важливо видалити всю інфіковану пульпарну тканину.
Наступна процедура – обробка каналів файлами. Така обробка проводиться на підставі рентгенівського знімка, за яким визначається довжина каналу.
Після того як канал був ретельно оброблений і продезінфікований, починається основний етап лікування – пломбування. Для цього етапу вкрай важлива умова повної герметизації каналів.